Untitled Document
Untitled Document
 
  Hakkımızda

BAŞLARKEN

 

Bu siteyi hazırlamaktaki amacım, Tespihle ilgili 40 yılı geçkin konuyla ilgili araştırmalarım, koleksiyonerliğim ve yapımcılığımın oluşturduğu bilgileri işin fazla detayına ve tekniğine girmeden sade bir üslupla tespihsever/koleksiyonerlere aktarmaktır. Gerek kullanım amacı ile gerekse koleksiyoner sıfatıyla doğru alış yapmak,  piyasadaki figürlere itimattan ziyade gerekli bilgi donanımı ile gerçekleşir.Bilgi noksanlığı ve satıcıya itimat neticesinde mağdur olmamış kimse yoktur veya rastlamadım. İsterim ki, ilk tespihizin alışından itibaren ne aldığımızı bilelim. Kehribar diye plastiğe, fildişi diye kemiğe, turkuaz diye cama, altın işleme diye sarı metale, gümüş diye aliminyuma vb. afaki rakamlar ödeyerek, sonuçta tespihten soğumayalım. Sahtekarlara pirim vermeyelim. Bu site sayesinde doğru bilgileri alarak, doğru alım yapan bir kişi dahi olsa amacım hasıl olmuş sayılır.

Yanısıra, sitede tamamen kendi yapımım olan ürünleri sergileyerek satışa sunmaktayım. Herne kadar ilk intibanız satış amaçlı bir site olarak algılansa da, sitemin üyesi ve takipçisi olduğunuzda, ilerleyen süreçte bunun çok arka planda olduğunu, konuya ilgi duyanların doğruları öğrenmesiyle, tespihi kahvehane kültüründen çıkartıp, bir sanat ortamına taşımaya gösterilen arzumun olduğu anlaşılacaktır. 

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

D.YER TARİH : Ankara, 1952

MEDENİ DURUMU : Evli, 3 çocuk

HOBİLERİ: Müzik (Bağlama, Kaval, Yaylı Tanbur),

Fotoğraf, Takı, Her türlü el sanatları,  Yarı Kıymetli Taş ve Tespih Yapımı

 

ÖZGEÇMİŞİ :

1952-Ankara doğumludur. Üniversite bitimine müteakip bankacılık mesleğine başlamış ve mesleğinin gereği yurdun değişik bölgelerinde 20 yıl Şube Müdürlüğü yapmıştır. Mayıs-2005 yılında 30 yıllık bankacılık mesleğinden emekli olmuş ve memleketi Ankara’ya yerleşmiştir. Mesleğinin verdiği avantajla bilhassa tespih konusunda tespih ustaları ile tanışmış, geleneksel sanatın inceliklerini, yapılış tekniklerini ve kültürünü öğrenmiştir. Tespih malzemelerinin akademik kaynaklardan araştırmalarını yaparak, bu malzemeleri yapılarını öğrenmiş ve derlemiştir. Bu çalışmaları halen devam etmektedir. Kendisinin gençliğinden bu yana ilgi ve sevgisi olan , hemen hemen tüm malzemeden, 6-7-8 mm çapında ufak boy (zenne tabir edilen) 250-300 civarında hatırı sayılır bir koleksiyonu oluşmuştur. Değerli ustalarımıza yaptırdığı tespihlerin haricindeki tespihlerini tamamen geleneksel tespih format disiplinine sağdık kalarak, zevkine /beğenisine göre kendisi dizaynlamış ve yapmıştır. Çalışmış olduğu malzeme tamamen doğal malzeme olup, tespihteki geleneksel format ve işlemelerin günümüzde de ustaların artık kendinelerini tekraretme noktasında tıkandıklarını, hatta sayıları çok az sayıdaki işleme ustalarının motif ve formatlarında birbirlerinin kopyası durumuna geldiği görmüştür. Bu nedenle son yıllarda bilhassa ağaç türünde tespih camiasınca pek bilinmeyen türleri temin ederek geleneksel tespih format ve ölçülerine tamamen sağdık kalarak farklı işlemeleri uygulamıştır. Bilhassa Baltık  (Kaliningrat) menşeili Fosilli kehribar tespihlerini son 5 yıldır hammadde açıklamaları ile birlikte sanal ortamda koleksiyonerlerin beğeni ve bilgisine sunmuş, bu konuda çok olumlu eleştiriler almıştır.  Bu konuda ilgi ve çalışmaları devam etmektedir. Günümüzde Tespih sanat ve zanaatini günümüz teknolojisi ile devam ettiren, yurdumuzun muhtelif illerindeki ve bilhassa İstanbul’da faaliyet gösteren ustalarla görüşme ve diyaloglarını sürdürmekte, bu ustaların tespih üzerindeki yeniliklerini ve ürünlerini takip etmektedir. Kendi mütevazi atölyesinde bu hobisini üretim ve tespihte unutalan format arayış ve uygulamalarını gerçekleştirmekte, kısmen internet ortamında kısmen de koleksiyoner çevresinde kâr amacı ön planda olmaksızın sürdürmektedir.

Ağırlıklı olarak ülkemizde yapı ve önemi henüz tam olarak bilinmeyen Doğal Batlık Kehribarı Tespihde ağırlık ve önem verdiği hammaddedir.  Gerek kendi koleksiyonunda gerekse satışa sunduğu ürünlerde koleksiyon değeri yüksek olan tespihlerinde tercihi doğal malzemelerdir. Gerek geçmişten günümüze intikal eden (Sıkma, Katalin vb) gerekse günümüz yapımı  (Ateşi, Zar) tabiriyle piyasalarda %99 u sahte ürün satışlarına karşı tepkilidir.,  Osmanlıdan günümüze geleneksel tespihle ilgili araştırmaya dayalı tecrübe ve  bilgilerini koleksiyonerlere zaman zaman detaylı olarak aktarmaktadır.

 

Son yıllarda tespih ile ilgili çalışmalarına ağırlık vererek, İstanbul başta olmak üzere yurdun çeşitli bölgelerinde tespih usta ve imalatları ile, müzelerde yer alan örnekler üzerinde çalışmalara yoğunluk vererek,  hammadde yapısından, ürün haline gelişine kadarki evreleri de kapsayan, fotoğraflarla örneklerin çoklukla yer aldığı

Tesbih konusununun detaylıca işlendiği bir Albüm (Kitap) çalışmaları bitirilerek basım aşamasına gelinmiştir.

Basım tarihi henüz kesinleşmemiş olmasına rağmen bu çalışmanın gecikmeksizin Tespih koleksiyonerleriyle buluşturulması konuyla ilgili en büyük arzusudur.

 

ŞU AN TESBİH TİCARETİMİ YAPMAKTADIR :

Hayır. Ticaret yapmak gibi öncelikli  bir hedefi ve amacı yoktur. Piyasalarda tespihe ilgi duyanların, koleksiyonerlerin büyük bir çoğunluğunun yanı sıra, bu konuya ilgi duyan kişilerin bilgi yetersizliğini kendi imkanlarınca tamamlamak, Tespihle ilgili tecrübe ve bilgi birikimini aktarmaktır. Bu anlatımların gerçekleşebilmesi, daha fazla kişiye ulaşabilmesinde en büyük imkan GG sitesidir. Ancak bu bilgilerin verilebilmesi gg sitesinin konuyla ilgili olarak ürün/tespih satış şartı bulunmaktadır. Dolayısıyla Aralık-2005 yılından itibaren gg sitesinde hem tespih satmaya hem de konuyla ilgili bilgi vermeye çalışmaktadır. Sunmakta olduğu ürünler/tespihlerde kâr amacı gütmeksizin birinci kalitede olmasına özen göstermektedir. Tespih hammaddesinde en fazla önem verdiği Kehribar, Bağa, Fildişi, Şahmaksut, Lüle Taşı ve Oltu Taşıdır ve diğer ahşap ve hayvansal gruplardır..Tüm tespihler kendi yapımıdır. Taş grubunun ve diğer hammaddelerden oluşan koleksiyon  tespihlerinin tamamında geleneksel format ve dizim disiplinine sağdık kalınarak günümüz koleksiyonerlerin beğeni ve arzularına göre oluşturulmaktadır. Tespih yapımında konu ticari boyutu ile ele alınmayıp, sanatsal bir yaklaşım içersinde fakat hammadde yapısının bozulmadan formatlanması ve dizimi esas alınmaktadır.  Bu malzemelerden yapılan tespihler bilhassa birinci elden ve kaynağından temin edilmekte ve  yapılmaktadır. Kehribarı,  direkt Batlık Bölgesinde yer alan Kalinlgrad’da (Rusia)  Ankara’da Otantik, Yarı Kıymetli Taş ve mücevherat işi yapan birkaç arkadaşının şhoplarına aktarılmakta veya koleksiyoner çevresi ile karşılıklı paylaşılmaktadır.

Bu sitede amaçlanan tespih hakkında a dan z ye doğru bilgileri tespihseverlere/koleksiyonerlere ulaştırmaktır. Ürün satışı ikinci plandadır. Zira konuyla ilgili bilgiye sahip kişi doğru ürünü ve doğru yapımcıyı bulacaktır.

 

 

 

Rahmetli İş adamı ve koleksiyoner Aydın Bolak'ın Müzesinde yer alan Tespih koleksiyonununu incelemelerimiz.

(Soldan itibaren: Hüseyin Çelik, ben ve Zekai Şenyurt  -16.11.2006 Ortaköy/İSTANBUL )

 

 

Zekai Şenyurt Atölyesinde çalışma esnasında

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<<<<

 

 

Hüseyin Çelik atölyesinde çalışma esnasında (Üst Resim)

 

>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<

 

 

Oltu Taşı Tespih ve farklı ürün yapımlarını araştırmak ve incelemek üzere, 18.8.2009 tarihinde Oltu/Erzurum'a yaptığım ziyarette, yörenin önde gelen ustalarından değerli dostum Nejdi GÜMÜŞ ile birlikte, Oltucular Çarşısındaki mağazasının önünde birlikte iken. (Alt Resim)

 

 Nejdi GÜMÜŞ atölyesinde Oltu Taşı Tespih çalışırken. (Üst Resim)

 

<<<<<<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>

 

Dünyaca ünlü İtalyan Caz Tarihcisi ve Hocası ve aynı zamanda Tespihsever olan, İtalyan dostum Francesco Martinelli'nin yurdumuzu ziyaretinde Evimdeki Tespih Koleksiyon Vitrinlerimin önünde. (Alt resim)

 

 

İtalyadan getirdiği ve ülkesinin Milli Taşı sayılan Alabastro Taşından kendisine ve kendime yaptığım tespihlerle birlikte poz verirken. (Alt Resim)

 

(Alabastro/Kaymak taşı hakkında daha fazla bilgi için bakınız):

http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=it&u=http://it.wikipedia.org/wiki/Alabastro&ei=_vFBTfWVCMnDswbU7KDFDg&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0CCwQ7gEwAQ&prev=/search%3Fq%3DAlabastro%26hl%3Dtr%26biw%3D1362%26bih%3D526%26prmd%3Divns )

 

Ankara'da ünlü bir işadamımızın işyerinde sergilediği tespih koleksiyonunu birlikte incelerken.

 (Alt Resim)

 

 Francesko Martinelli hakkında daha geniş bilgiler için bknz. 

 

http://www.iksev.org/caz_17_detay/izmir_caz_prog_03_tr.htm

 

http://www.allaboutjazz.com/php/contrib.php?id=159#

 

 

http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=http://www.allaboutjazz.com/php/contrib.php%3Fid%3D159&ei=c-ZBTchuhfKyBvzzjbYO&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=3&ved=0CC4Q7gEwAg&prev=/search%3Fq%3Dfrancesco%2Bmartinelli%26hl%3Dtr%26sa%3DN%26biw%3D1362%26bih%3D554%26prmd%3Divnso

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>DEVAM EDECEK<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<  27.1.2011

 

 

(NOT: BU SİTEMİN İÇERİĞİ 2012 YILI SÜRESİNCE GEREK ÜRÜN GEREKSE HER TÜRLÜ BİLGİ, RESİM VE ÇİZİMLERLE HER HAFTA YENİLENEREK GENİŞLEYECEKTİR. İLGİLENEN ÜYELERİMİZ HAFTALIK PERİYOTLARLA SİTEYE GİRİŞ YAPTIKLARINDA YENİ EKLENENLERİ İZLEYEBİLİRLER)

 

 

Sitemizde aşağıda fihristte görülen bilgiler ilk aşamada yer alacak.  Bunlara yeni bilgiler sizden gelen sorular paralelinde daha da genişletilecek veya  eklenecektir.

 

 

 

          TESPİHLER Bu kısımda hammadde yapıları, özellikleri, menşei , sahteleri vb bilgiler resim ve anlatımlarla işlenecektir.

 

AĞAÇ ve MEYVE GRUBU

–Kuka

-Narçıl

-Abanoz

-Pelesenk

-Öd Ağacı

-Yılan Ağacı

-Kan Ağacı

-Gül Ağacı

-Coco Bolo

-Venge

-Şimşir

-Zeytin Ağacı ve Çekirdeği

-Andız Çekirdeği

-İğde Çekirdeği

   -Diğer

 

HAYVANSAL GRUBU

 

                                          -Misk-i Amber

-Fildişi

-Mors Dişi

   -Manda Boynuzu

-Koç Boynuzu

-Ceylan Boynuzu

-Bufolo Boynuzu

-Gergedan Boynuzu

                                          -Bağa (Kablunbağa Kabuğu)

                                          -Deve Kemiği (Naka)

-Tibet Öküzü Kemiği (Yak)

   -Yedek eklemeler

   -    

BİTKİSEL REÇİNE ve FOSİL GRUBU

 

-Kehribar

-Oltu  (Siyah Kehribar)

-Rus taşı

  

 

DENİZ ÜRÜNLERİ

-İnci

-Mercan

-Sedef

-Yüsür/Yüsrü (Siyah Mercan)

-Balık Dişi

-Mors Dişi

-Su Aygırı Dişi

- Yedek eklemeler

TAŞ GRUBU…………

 

-Turkuaz

-Ametist

-Lapis Lazuli

-Necef

-Akik

-Hematit

-Kaplan Gözü

-Yeşim

-Yıldız Taşı (Kahve-Lacivert)

                                            -Şahmaksut (Afgan Taşı)

                                            -Oniks

                                            -Kuvars

                                            -Gümüş

                                            -Altın

                                            -Zümrüt

                                            -Yakut

                                             -Bal Taşı

                                             -Kan Taşı

                                            -Sodalit

                                            -Aytaşı

                                            -Kritopaz

  

 

 OSMANLI SIKMA- ZAR – ATEŞİ- KATALİN                                       

         -Sıkma (Osmanlı Sıkma Kehribar )

         -Zar Kehribar

         -Katalin/Baga (Osmanlı Katalin)

         -Furkan

 

                   DİĞER (PETROL TÜREVLİ/SENTETİK/PLASTİK)

 

                -Uçak Camı (Plaksi , Pleksi Glas)

                                  -Diğer Plastik/Sentetik Tespihler

 

   I ) TESPİH NEDİR

a-   Sosyal açıdan

b-    Dinler Açısından                                

c-    Türkler’de tespih

 

 

     II )TESPİH ELEMANLARI,  TANE FORMATLARI , DİZİM

            DİSİPLİNLİNLERİ   ve İŞLEME ÖRNEKLERİ

                                  

 a-Tespih parçaları/elemanları

§  -İmame

§  -Tane

§  -Nişane

§  -Tepelik

§  -Pul

 

b-Tane kesim çeşitleri

1.      Küre/Kürevi

2.      Beyzi

3.      Şalgami

4.      Armudi

5.      Arpa

6.      Mercimek

7.      Fıçı

8.      Silindirik/Kesme

9.       Diğer

 

c- İmame ölçü ve disiplini

d-   Dizim çeşitleri,  ölçü ve disiplini

      -33 lük tespih

      -99 luk tespih

      - 500-1000 lik Zikir Tespihler

e-    İşleme örnekleri

-Yavrulu

-Ajurlu / Havalı

-Oymalı

-İşlemeli (Altın, Gümüş, Mercan, Kehribar vb)

 

      III )  PÜSKÜL ve KAMÇI ÖRNEKLERİ

- Osmanlı Kamçı

                        - Trabzon Telkari / Kazaziye

                        - Altın ve Gümüş Püskül

                        - Diğer Örnekler

 

 

 

VI ) TESPİH USTALARIMIZ

v  -Geçmişteki ustalarımız

v  -Günümüz Tespih İşleme sanatkarlarımız

v  -Geleneksel Tespih Sanatını Günümüzde Yaşatan usta ve sanatkarlarımız. 

 

 

V )  TESPİH KOLEKSİYONERLERİMİZDEN ÖRNEKLER 

              

       

     VI ) YABANCİ ÜLKE ve DİĞER DİNLERDE TESPİH    VE  

ÖRNEKLERİ 

*      Yunan Tespihi (Komboloy-Berger)

*      Hindu

*      Katolik

*      Ortadoks

*      Şamanizm

 

   VII ) MÜZELERİMİZDE SERGİLENEN ANTİK TESPİH ÖRNEKLERİ

 

   VIII )  KOLEKSİYONER TESPİH TAKİP ÇİZELGESİ

 İlgili Dosyalar

 
 
Untitled Document
 
 
Üye Girişi
Yeni Üye Kaydı
E-Mail
Şifre
Şifremi Unuttum
 
 
Tespih Nedir?
Hammaddeler Hakkında Bilgiler
Osmanlı Sıkma, Ateşi, Katalin, Furkan Tespihler Hakkında
Tespih Taneleri, Tane Formatları, ve Dizim Disiplinleri
Püskül ve Kamçı Örnekleri
Diğer Ülke ve Dinlerde Tespih
Tespih Koleksiyonerliği ve Koleksiyon Takip Çizelgesi
 
Untitled Document
Tespih Sanatı ® 2010 - Tüm Hakları Saklıdır.     Anasayfa   Hakkımızda   Ürünler   Tespihler   Ürün Satın Alma    İletişim

Web Tasarım | İKE Yazılım